79 Insirah Süresinin Fazileti

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “İnşirah suresini okuyan kimse, Bana gelipde sıkıntısını gideren gibidir.Kaynak:Ebu Suud Efendi, Ebû Suud Tefsiri (İrşâdü Aklis-Selim), 9/173

Hz. Peygamberin çok bunaldığı, içinin dağlandığı bir dönemde inerek, Allah Resulünü rahatlattığı için, İnşirah suresi için ‘Motivasyon’ suresi diyenler var.

Hayatınızın en zor dönemini bile yaşıyor olsanız, Allah’a sığınarak yükünüzü – acınızı hafifletebilirsiniz. ‘Allah’tan başka hiç kimseye ihtiyacım yok!’ diyebilen bir insan için, hayatın hiç bir yokuşu, dik değildir.
Hayat yolculuğunda hangi yokuşu çıkıyor olursanız olun, her yokuştan sonra bir iniş vardır. ‘Her zorlukla beraber bir kolaylık var’ olduğunu vadeden Allah ise, buna iman etmek, bizi sakinleştirici ilaçlardan çok daha fazla rahatlatır.
Asla boş durarak, zihninizi boş bırakarak, şeytanın vesvese ile sizi bunaltmasına izin vermeyin. Boş kaldıkça başka işlerle meşgul olarak, şeytana fırsat vermediğinizde, İnşirah suresi sizi rahatlatacaktır.
İnşirah suresi ile birlikte rahatlamak istiyorsanız, hayata bakışınızı gözden geçirmek zorundasınız. Hz. Ebubekir’e‘Üçüncüsü Allah olan iki kişiye, kim zarar verebilir ki?’ diyen Efendimiz (as), Allah’a dayanarak huzur bulabileceğimizi bildiriyor bize.
İnşirah suresini doğru okuyun!
İnşirah suresi okuyarak değil, inşirah suresinin hayata dair verdiği mesajları doğru okuyarak rahatlarsınız.
Bu gerçeği anlamayanlar, anlamak istemeyenler, inşirah suresini sadece dudaklarıyla tekrar ederek rahatlayacaklarına sanmaya devam ederler. Rahatlayamadıklarını anlayınca, gecenin bir yarısı acil servise gidip, sakinleştirici iğne yedikten sonra rahatlamaya devam ederler.
İnşirah suresini, sadece dudaklarınızla okuyarak değil, tefekkür ile okuyarak hayatınıza uygularsanız, mutlaka rahatlarsınız.
Hem de ilaç kullanmadan!

 

Maneviyâtta ilerlemek istiyenler, bu sûreyi her gün 79 defa okumayı ihmal etmesinler

Aldıkları yüksek seviyeli ilmi; karşılaştıkları yüksek müşahedeleri, değerli keşifleri hazmetmek istiyenler günde yetmiş dokuz defa bu sûreyi okumağa devam etsinler

İçi sıkılanlar, başı daralanlar, bunalımda olanlar selâmete çıkmak istiyorlarsa, günde yetmiş dokuz defa bu sûreyi okumağa devam etsinler

Her biri de görecek ki; bu sûreye devam, Allah ın izniyle onları kesinlikle muradlarına erdirecektir

Kim bu sureyi beş vakit namazlardan sonra okumaya devam ederse,Cenab-ı Hak işlerinde ona kolaylık verir ve rızkını çoğaltır,sıkıntısını giderir,ummadığı yerden rızıklandırır

 

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ

أَلَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَكَ {1} وَوَضَعْنَا عَنكَ وِزْرَكَ {2} الَّذِي

أَنقَضَ ظَهْرَكَ {3} وَرَفَعْنَا لَكَ ذِكْرَكَ {4} فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْراً {5} إِنَّ

مَعَ الْعُسْرِ يُسْراً {6} فَإِذَا فَرَغْتَ فَانصَبْ {7} وَإِلَى رَبِّكَ فَارْغَبْ {8}

1- Biz senin için (mutluluğun) göğsünü açmadık mı?

2- Senden yükünü indirmedik mi?

3- O senin sırtını ezen yükü.

4- Senin şanını yüceltmedik mi?

5- Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık vardır.

6- Evet, zorlukla beraber bir kolaylık vardır.

7- O halde boş kaldın mı, yine kalk (başka bir iş ve ibadetle) yorul.

8-Ancak Rabbine yönel.

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ