Biyografi

 

DSC_0052 copy

 

ABDURRAHMAN ÖKSÜZ HOCA EFENDİMİZİN HAYAT HİKAYESİ BİYOGRAFİSİ

1929 Yılında Konyanın Akviran Kasabası Çatören köyünde doğdu. 2-3 yaşlarında iken 1932 yılında annesi Elmas hanımı kaybetti. İlk tahsilinin 1 ve 2. sınıflarını Alibeyhüyüğü’nde, 3. 4. ve 5. sınıflarını da Akviran’da bitirdi. Ortaokulu da Konya Karma Ortaokulu’nda okuduktan sonra Lise eğitimini Ticaret Lisesinde alır. Yüksek tahsilini ise İstanbul iktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde yapar. Ardından Askerliğini yedek subay olarak Erzurum’da ifa eder.

Askerlik görevi esnasında devrin büyük velilerinden Muhammed Lütfi Erzurumi Hazretleri ( Alvarlı Efe) ile tanışır ve gönlünü kaptırır. Efe Hazretlerinin teveccühünü kazanır ve ders alır.

1950 yılında askerliğini bitirerek terhis olur, ancak Erzurum’da kalır. Bu arada Erzurum’un meşhur alimlerinden olan Sagıp Danişment Hoca efendiden şer’i ilimler tahsil edip icazet alır. 1956 yılına kadar Muhammed Lütfi Hazretleri’nden tasavvuf ilmini tahsil eder, Hilafet alır.

Efe hazretlerinin 12 Mart 1956′da vefatından sonra, -Hocasının sağlığındaki tavsiyesi üzerine- 1959 yılı eylül ayında Konya’da gezici vaiz olarak göreve başlar. Bir yandan talebelerine ders verip alim yetiştirir, bir yandan da kısıtlı imkanlarla Kur’an Kursu bina edip, binlerce hafız yetişmesine vesile olur. Babası Hacı Mehmed Öksüz efendi 1964 yılında 78 yaşında iken ruhunu hakka teslim eder.

Hoca efendi kendi isteğiyle 1984 yılında emekli olur. Hem fen, hem dini ilimlere, hem de tasavvuf ilimlerine aşina olan Abdurrahman Öksüz hoca efendi hazretleri Konya’ya geldiğinden itibaren hem halkı irşad etti, hem de yüzlerce hafız ve alim yetişmesine vesile oldu. Halen bu kutsal vazifeye devam etmektedir.

Sultan Selim Camiinde 50 sene vaaz ettikten sonra, sağlığının bozulması nedeniyle istemeyerek vaazı bırakmak zorunda kalmıştır. Fahri olarak irşadlarına gücü yettiği nisbette devam etmektedir. İlim ve irfanıyla, tevazu ve güzel ahlakıyla halkın gönlünde taht kuran Abdurrahman Öksüz efendi hazretleri, tasavvufdan kaynaklanan büyük bir olgunluğa ve hoş görüye sahiptir. Konya halkının gönlünde taht kuran hoca efendimiz evli ve dört çocuk babası olup, çocuklarının hepsini evlendirmiştir.

Cenabı Hak dünyada da ahirette de bizi ondan ayırmasın, himmet ve şefaatlarına nail eylesin, Amin.

Vefat.tarihi :
19.12.2015 saat.13 de. tıp fak kardiyoloji yoğun bakım. Meram